Istras pagasts ir viena no Ludzas novada administratīvajām teritorijām. Robežojas ar Rundēnu, Lauderu, Zaļesjes un Pasienes pagastiem un Krāslavas novada Šķaunes un Ezernieku pagastiem.

Te ir viegli viļņots Latgales augstienes Dagdas pauguraines ziemeļaustrumu malas reljefs. Lielākās upes pagastā: Istra, Vonogupeite, Cegeļņa, Plisunka un Zeiļovas strauts. Pagasts bagāts ezeriem: Plisūns (Plusons, Dunduru), Šķaunes, Istras, Dziļais (Dziļezers), Audzeļu (Ludzītes), Ilza, Aglonkas (Pricimovas), Ubuļu, Dolgojes. Apmēram 46% pagasta teritorijas aizņem meži, lielākie ir Riuseņu un Morozu masīvi.

Vecslabadu ieskauj trīs ezeri – Audzeļu, Istras un Dziļezers. Pats ciemats izvietojies zemes šaurumā starp ezeru spoguļiem. Vienā kalnā atrodas Kristus Augšāmcelšanās baznīca un tā ir viena no lielākajām lauku baznīcām Latvijā. Īpaši unikāls ir baznīcas iekšējais noformējums, ko veidojuši Pēterburgas mākslas akadēmijas meistari akadēmiķa N.Verhoturova vadībā. Otrā kalnā atrodas 1928.gadā celtā skolas ēka, kas saglabājusi savu sākotnējo izskatu un iekļauta Eiropas kultūras mantojuma 1920.-1940. g. celtņu skaitā.