Pasienes katolu baznica
Pasienes Sv.Dominika Romas katoļu baznīca

Pasienes pagasts ir viena no Ludzas novada administratīvajām teritorijām tā dienvidos Krievijas un Baltkrievijas pierobežā Zilupes krastos. Robežojas ar Zaļesjes un Istras pagastiem, Krāslavas novada Šķaunes pagastu, kā arī Krievijas Pleskavas apgabala Sebežas rajonu un Baltkrievijas Vitebskas apgabala Vjerhņadzvinskas rajonu.

Pagasta rietumu un dienvidu daļā plešas Latgales augstienes Dagdas pauguraine, ziemeļaustrumu stūrī iestiepjas Rāznavas pauguraine, austrumos daļu teritorijas Mudavas zemienes Zilupes līdzenums. Pauguraino daļu no līdzenuma nodala vairākus kilometrus garais Grebļa kalns. Augstākie pauguri atrodas pie Tiuļovas, Rečiem un Grišinā, Pirdovā. Cauri pagastam tek Zilupe, tās pieteka Plisunka ar Patmalīšu upi un Verbovka. Lielākie ezeri – Šešku jeb Zaborjes, Pintu un Ļauzinas. Gandrīz pusi platības aizņem meži, lielākais no tiem Pasienes sils. Dienvidaustrumos no Pasienes atrodas zemais Mudovas purvs, kas satur 3,3 miljonus kubikmetru lielus kūdras krājumus. 

Tagadējā pagasta teritorijā bijusi Pasienes (Posin) muiža un Šķaunes pusmuiža. Meikšānos – vienā no tālākajiem Latvijas punktiem – ir uzstādīta tēlnieka V. Titāna skulptūra „Austras koks”, kas ir viena no skulptūru grupas „Latvija Saules zīmē” skulptūrām. Pasienes atrodas dabas liegums „Grebļa kalns” ar īpatnēju mikroklimatu un augu valsti. Vairākas te sastopamo augu un taureņu sugas ir ierakstītas Latvijas Sarkanajā grāmatā. 

Pasienes Sv.Dominika Romas katoļu baznīca viena no krāšņākajām Latgales katoļu baznīcām, kas celta 1761. g. savdabīgā poļu baroka stilā ar izcilām arhitektūras un mākslas vērtībām. Pēc pirmās koka baznīcas nodegšanas dievnams sākotnēji būvēts kā dominikāņu klostera baznīca. Baznīca ir maz pārveidota, šeit joprojām saglabājies krāšņais poļu baroka interjers, ko veidojuši 18. gs. vietējie un ārzemju meistari. Šeit ir apskatāmi vairāki valsts mākslas pieminekļi – altāris, ērģeles, kancele, trīs sānu altāri, feretrons, krucifikss, monstrance, skulptūru grupa „Kristus kristīšana”, spogulis un gleznas – „Sv. Marija un Dominiks” un „Sv. Vincents”. Nozīmīgs mākslas piemineklis ir arī Pasienes kapu kapliča.