Pureņu pagasts ir viena no Ludzas novada administratīvajām teritorijām tā rietumos. Robežojas ar Cirmas, Isnaudas un Ņukšu pagastiem, kā arī Rēzeknes novada Stoļerovas pagastu.

Pureņu pagasts atrodas Latgales augstienes augstākajā daļā – Rāznavas paugurainē. Reljefs gleznains, to veido dažādas izcelsmes pauguri. Augstākais no tiem atrodas Induļu apkaimē. Pagasta austrumu daļā 2 km attālumā viens no otra atrodas Kiudalovas ezeri: Lielais Kiudalovas (Pracepoles) un Mazais Kiudalovas (Tribuku). Vēl pagastā ir Pūdnīku un Vecānu ezers. Pagasta teritorijā tek upe Kivdolica un Bataru strauts. Pagasta rietumu daļā ir nelieli purvi – Kiuļu un Banavoles. 29% pagasta teritorijas aizņem meži. Derīgajiem izrakteņiem smiltij un grantij ir vietēja nozīme. Pagasta ezeros atrodams sapropelis.

Aizsargājamie dabas objekti ir Bataru dižliepa – ar 4,45m apkārtmēru, kas atrodas bijušās Bataru muižas teritorijā, ko apjož veci liepu un egļu stādījumi. 0,5 km attālumā no šīs vietas atrodas dzirnavu drupas un vēsturiskais piemineklis – Bataru senkapi. Ignatovas dižpriede (apkārtmērs – 3,15m) atrodas kādreizējās Ignatovas muižas teritorijā.