Izglītība Karjeras atbalsts
Skolēni

4.aprīlī visā Latvijā norisinājās karjeras izglītības pasākums skolēniem - Ēnu diena. Tās mērķis ir veicināt skolēnu izglītības satura sasaisti ar reālo dzīvi, palīdzēt skolēniem mērķtiecīgi plānot savu karjeru, izdarīt izvēli par savu nākotnes profesiju un atbilstoši sagatavoties darba tirgum. Arī Ludzas novada izglītības iestāžu izglītojamie iesaistījās Ēnu dienā. Tas nav obligāts vai uzspiests pasākums, tāpēc ne visi skolēni izvēlas ēnot kādas profesijas pārstāvi, taču tie, kas uzdrošinājās un to pamēģināja,  atzīst, ka tā ir bijusi ļoti laba pieredze.

Ludzas pilsētas vidusskolas 20 skolēni ēnoja visdažādāko jomu profesionāļus - robežsardzes inspektoru – kinologu, psihologu, farmaceitu, vadītāju kultūras jomā, uzņēmuma struktūrvienības vadītāju, medmāsu, konditoru, ugunsdzēsēju glābēju, karjeras konsultantu, pašvaldības vadītāju, operācijas māsu un uzņēmuma “Lūsēni“ ražošanas daļas vadītāju.

Skolas pedagoģe – karjeras konsultante Rita Buceniece atzīst, ka vislielākā interese par ēnošanu šogad ir bijusi pamatskolas klasēs. Nemainīga gadu no gada ir interese par robežsarga profesiju, šogad daudzi ir vēlējušies ēnot kinologu.

Ludzas 2.vidusskolas divdesmit četri 5. -12.klašu skolēni arī ēnoja dažādas profesijas - pašvaldības policijas priekšnieku, Valsts robežsardzes Ludzas pārvaldes vecāko inspektoru, ugunsdzēsēju - glābēju, muzeja darbiniekus, bibliotekāri un pat suņu frizieri (grūmeri). Tomēr viena no profesijām skolēnus pievelk visvairāk - pirmsskolas pedagogs.

Šogad desmit skolēni no Ludzas 2.vidusskolas 5. - 9.klasēm ēnoja pirmsskolas izglītības iestādē “Namiņš“. Skolēni iesaistījās piecu iestādes grupu ikdienas dzīvē.

PII “Namiņš“ vadītāja Inga Loseviča atzīst, ka ir prieks par to, ka katru gadu ēnotāju vidū ir ne vien jaunietes, bet arī zēni, kurus, vērojot komunikācijā ar bērniem, var noteikti teikt - ja arī viņi savā pieaugušo dzīvē nekļūs par skolotājiem, tad, kā tēvi saviem bērniem, viņi noteikti būs saprotoši un atbalstoši.

Pēc aktivitātēm bērnu grupās, tika organizēta atgriezeniskās saites saņemšana un svinīga "Ēnotāju raksturojuma" izsniegšana, kurā piedalījās PII "Namiņš" vadītāja Inga Loseviča un iestādes arodbiedrības pirmorganizācijas priekšsēdētāja Ināra Seidare. Atliek cerēt, ka skolotāja profesija atkal kļūs prestiža un populāra.

Ēnu dienā pieprasītākās profesijas Pildas pamatskolas skolēnu vidū bija novada pašvaldības domes priekšsēdētājs, pašvaldības policijas inspektors, ugunsdzēsējs glābējs, psihologs, farmaceits, pārdevējs.

LBTU Malnavas koledžas 2. lauksaimniecības mehanizācijas tehniķu kursa audzēkņi 4. aprīlī apmeklēja uzņēmumu Baltic Agro, kas izvērtās par lielisku Ēnu dienas piedzīvojumu, bet 2. augkopības tehniķu grupas audzēkne Ilva Žubule ēnoja Ludzas novada pašvaldības policijas darbiniekus.

Izglītības iestādes saka lielu paldies visiem ēnu devējiem par iespēju ieskatīties viņu darba ikdienā, par atsaucību un pozitīvām atsauksmēm par ēnotājiem!

Darba devējiem, uzņēmumu vadītājiem tā ir arī iespēja veidot sava uzņēmuma atpazīstamību un varbūt pat - piesaistīt nākamos kolēģus! Liels paldies arī pedagogiem karjeras konsultantiem, klašu audzinātājiem un vecākiem, kas rosināja piedalīties, palīdzēja pieteikties vai nokļūt līdz ēnošanas vietai