Sabiedrība Vide
Lielais Ludzas ezers
Attēlā: Lielais Ludzas ezers | Foto: Ligita Karvele

2023.gada 12.jūnijā tika veikta ūdens paraugu ņemšanas Lielā Ludzas ezera, Mazā Ludzas ezera, Dunakļu un Cirmas ezera pludmalēs. Peldvietu ūdens monitoringa rādītāji un kvalitātes kritēriji ir atbilstoši “Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūta "Bior" sniegtajam objekta higiēniskajam novērtējuma izmeklējumu, laboratorijas rezultātiem un 28.11.2017. Ministru kabineta noteikumu Nr. 692 “Peldvietas izveidošanas, uzturēšanas un ūdens kvalitātes pārvaldības kārtība” prasībām. Zemāk redzami testēšanas rezultāti.

“BIOR” izmeklējumu rādītāji peldvietā - Mazais Ludzas ezers

0 KVV/100ml

“BIOR” izmeklējumu rādītāji peldvietā - Lielais Ludzas ezers

5/100ml

2 KVV/100ml

“BIOR” izmeklējumu rādītāji peldvietā - Cirmas ezers

1 KVV/100ml

“BIOR” izmeklējumu rādītāji peldvietā Dunakļu ezers

0 KVV/100ml

Atbilstoši testējamo rādītāju rezultātiem, peldēties atļauts.

Ludzas peldvietas ir piepildītas ar peldēt gribētājiem. Daudzi iedzīvotāji dodas uz peldvietām ar visu savu ģimeni, ūdens priekus bauda gan lielie, gan mazie.

Ludzas pilsētas teritorijā ir labiekārtotas vairākas peldvietas – pie Mazā Ludzas ezera (Zaldātu radziņš). Tajā ir pieejams spēļu laukums bērniem, volejbola laukums, pludmales handbola un futbola laukums, galdiņi, ugunskura vieta, laipa un citi labumi, kā arī pie Lielā Ludzas ezera – (Lielā Ezerkrasta ielā) un Dunakļu ezera (Dunakļu ielā 9B) ir pieejama ģērbtuve, laipa un soliņi. Savukārt Cirmas pludmalē (Tutānu ciemā) pieejama nojume ar galdu un soliem, divdaļīga pludmales ģērbtuve, 3 koka pludmales zviļņi, bērnu rotaļu komplekss ar kāpnēm un slidkalniņu, kā arī četrdaļīgas atsperšūpoles un atkritumu urna.

Pludmaļu teritorijās ir uzstādīti atkritumu grozi, līdz ar to lūgums visiem parūpēties, lai atkritumi nonāktu tajos, nevis smiltīs, ūdenī vai zālē. Rūpēsimies, lai pašiem ir patīkami atgriezties pludmalē vēl un vēl. Aicinām sekot Dabas aizsardzības pārvaldes piemēram “Ko atnesi, to aiznes”

Pašvaldība atgādina, ka suņus un citus mājdzīvniekus peldināt sabiedriskajās peldvietās ir KATEGORISKI AIZLIEGTS.

Lai atpūta pie ūdens būtu droša un patīkama, svarīgi ievērot šos noteikumus:

• Pieskatiet bērnus, Nekad neatstājiet bērnu pie ūdens vienu pašu bez uzraudzības! Vienalga, vai tā ir jūra, ezers, upe, dīķis, baseins, ūdens atrakciju parks vai muca lietus ūdens krāšanai. Dažkārt pietiek ar dziļu peļķi, lai aizrijoties dzīvība būtu briesmās.
  • Atcerieties, ka bērniem vecumā līdz 12 gadiem peldēties bez vecāku uzraudzības ir aizliegts. Situācijā, kad bērns pludmalē ir pazudis, glābēji aicina nekavēties ar palīdzības lūgšanu bērna meklēšanā – jo ātrāk meklēšana uzsākta, jo mazāk satraukuma vecākiem un pašam bērnam.
  • Īpaši uzmanīgiem jābūt ar piepūšamajiem peldlīdzekļiem atklātās ūdens tilpnēs, tos vējš viegli var ienest dziļumā kopā ar bērnu.
  • Lai neiedzīvotos saules apdegumos, saules dūrienā un sliktā pašsajūtā, lietojiet saules aizsargkrēmu un noteikti – galvassegu. Intensīvā ultravioletā starojuma dēļ saulē nav ieteicams uzturēties laikā no plkst. 11.00 līdz plkst. 15.00. Sauļojoties nepieciešams dzert daudz šķidruma.
  • Ūdenī nevajadzētu iet sakarsušam un ja ir slikta pašsajūta. Ja cilvēks ir pārkarsis, ūdenī jādodas lēnām, lai neradītu strauju ķermeņa temperatūras maiņu, kas var izraisīt krampjus vai sirdsdarbības traucējumus. Nepeldieties uzreiz pēc sātīgas maltītes, nogaidiet vismaz 45 minūtes.
  • Nelietojiet alkoholu, jo tieši alkohola iespaidā notiek daudzas nelaimes: kad dūša ir liela, spēki tiek pārvērtēti, “jūra līdz ceļiem”, biežāk izceļas konflikti, rodas veselības problēmas. Karstā saulē alkohola iedarbība ir divtik spēcīga un reibums iestājas ievērojami straujāk.
  • Nepeldieties un nenirstiet nepiemērotos laikapstākļos, lielos viļņos, spēcīgā straumē un nepazīstamās vietās. Neleciet ūdenī no laipām, konstrukcijām vai tiltiem, jo, strauji metoties ūdenī, var atsisties pret ūdenstilpes gultni vai kādu gultnē nogremdētu priekšmetu un gūt nopietnus ievainojumus.
  • Atpūtai paredzētajiem kuģošanas līdzekļiem ir jābūt aprīkotiem ar glābšanas vestēm ikvienam kuģošanas līdzekļa lietotājam, bērniem līdz 12 gadu vecumam, atrodoties kuģošanas līdzeklī, jābūt ģērbtiem atbilstoša izmēra glābšanas vestēs.
  • Ja esat klāt negadījuma vietā, reāli jāizvērtē savi spēki un situācija – vai spēsit izglābt līdzcilvēku, jo slīkstoša cilvēka glābšana var apdraudēt pašu glābēju. Varat meklēt priekšmetus, ko pasviest slīkstošajam (virve, koka gabals, bumba vai tml.) un saukt palīgā profesionāļus – glābējus no stacijas, ja tāda ir attiecīgajā pludmalē, vai zvanot 112.