Sociālais atbalsts Sabiedrība Pašvaldība
foto | pixaby.com

No 1. jūlija stājās spēkā grozījumi Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā, kas paredz, ka garantētā minimālā ienākuma (GMI) slieksnis ir 125 eiro pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā un 87,50 eiro pārējām personām mājsaimniecībā.

No 1. jūlija palielinājās arī trūcīgas mājsaimniecības ienākumu slieksnis – no 272 eiro līdz 313 eiro pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā no 190 eiro līdz 219 eiro pārējām personām mājsaimniecībā.

Maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksnis Ludzas novada pašvaldībā šobrīd ir noteikts 327 eiro pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā un 229 eiro pārējām personām mājsaimniecībā.

Vēršam uzmanību, ka atbilstoši Sociālās palīdzības un sociālo pakalpojuma likuma 33. panta ceturtajā daļā noteikto, maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni katra pašvaldība ir tiesīga noteikt ne zemāku par valstī noteikto trūcīgas mājsaimniecības ienākumu slieksni.

GMI slieksnis tiek izmantots arī mājokļa pabalsta aprēķināšanas formulā. GMI sliekšņu summai mājokļa pabalsta apmēra aprēķināšanai mājsaimniecībai piemēros dažādus koeficientus atkarībā no mājsaimniecības sastāva – atsevišķi dzīvojošai pensijas vecuma personai vai atsevišķi dzīvojošai personai ar invaliditāti koeficients būs 2,5, mājsaimniecībai, kurā ir tikai pensijas vecuma personas vai personas ar invaliditāti, – koeficients 2, mājsaimniecībai, kurā ir tikai pensijas vecuma personas vai personas ar invaliditāti un bērni, – koeficients 2, bet pārējām mājsaimniecībām – koeficients 1,5. Koeficientu piemērošana dod iespēju lielākam skaitam mājsaimniecību kvalificēties mājokļa pabalstam.

No 1. jūlija tiek palielināts atbalsts bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem sasniedzot pilngadību

Sakarā ar veiktajiem grozījumiem MK noteikumos Nr. 857 “Noteikumi par sociālajām garantijām bārenim un bez vecāku gādības palikušajam bērnam, kurš ir ārpusģimenes aprūpē, kā arī pēc ārpusģimenes aprūpes beigšanās” no 2023.gada 1.jūlija noteiktais atbalsts bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem ir:

-) vienreizējs pabalsts sadzīves priekšmetu un mīkstā inventāra iegādei sakarā ar patstāvīgas dzīves uzsākšanu 1065 euro

-) pabalsts ikmēneša izdevumiem, ja pilngadību sasniegušais bērns mācās vispārējās vai profesionālās izglītības iestādē un apgūst vispārējās pamatizglītības, vispārējās vidējās izglītības vai profesionālās pamatizglītības, arodizglītības vai profesionālās vidējās izglītības programmu, ir noteikts 125 euro, bērnam ar invaliditāti kopš bērnības – 188 euro.

-) pabalsts patstāvīgas dzīves uzsākšanai ir 251 euro, bērnam ar invaliditāti kopš bērnības – 376 euro