Valsts augu aizsardzības dienests informē, ka 2025. gada 17. jūlijā Eiropas Komisija pieņēmusi jaunu normatīvo aktu, ar kuru paplašināts invazīvo svešzemju sugu saraksts Eiropas Savienībā. Sarakstā iekļautas astoņas jaunas invazīvas augu sugas, tostarp Japānas, Sahalīnas un Bohēmijas dižsūrene, kā arī vairākas citas Latvijā potenciāli bīstamas sugas.
Invazīvo sugu regulējumu nosaka Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 1143/2014, kas ir tieši saistoša arī Latvijā. Šīs sugas ir aizliegts ievest, tirgot, audzēt, izplatīt un izmantot apstādījumos. Gadījumos, kad invazīvie augi jau sastopami, jāveic to ierobežošana vai iznīcināšana.
Valsts augu aizsardzības dienests aicina pašvaldības, plānojot apzaļumošanas darbus, kā arī iedzīvotājus savos īpašumos, ievērot noteiktos aizliegumus un aktīvi iesaistīties invazīvo augu sugu izplatības ierobežošanā, lai mazinātu apdraudējumu vietējai dabai un bioloģiskajai daudzveidībai.