Projektu aktualitātes

Projekta “Rīteiropas vērtības” īstenošana uzsākta 2018. gadā, kad tika veikti arheoloģiskās un ģeotehniskās izpētes darbi un izstrādāts tehniskais projekts pilskalna labiekārtošanai (kas vēlāk tika sadalīts 4 atsevišķās kārtās), bet 2019. gada nogalē tika pabeigti Ludzas pilsdrupu konservācijas 2. un 3.kārtas darbi.

Pilsdrupu konservācijas būvdarbu laikā tika veikta pilsdrupu apkārtmūra fragmentu un galvenās pils pilsdrupu konservācija, tai skaitā nestabilu mūra fragmentu demontāža, mūra virsmu attīrīšana no erodējošām mūra atliekām ar gaisa strūklu un virsmu mehāniska attīrīšana no bioloģiskā apauguma, mūru čaulas, kodola un virskārtas atjaunošana – šuvošana, izlīdzināšana, stiprināšana, piemūrējot mūra bojāto daļu, kā arī virsmu noklāšana ar hidrofobu to aizsardzībai. Lai novērstu mitruma uzkrāšanos mūros, pēc attīrīšanas, šuvju aizpildīšanas un apstrādes, mūru horizontālajā daļā tika ieklāta velēna.

2021. gada nogalē tika uzsākti Ludzas pilskalna teritorijas labiekārtošanas darbu 1. kārtas būvdarbi. To ietvaros tika veikti sekojošie būvdarbi:

• gājēju tilta izbūve – tilts savienos Baznīckalnu ar pilskalnu, nodrošinot ērtāku objekta pieejamību apskatei un pasākumu apmeklēšanu visiem novada iedzīvotājiem, pilsētas viesiem un tūristiem, tostarp vecākiem ar bērnu ratiņiem un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām;
  • skatu platformas izbūve pa atsegtā bruģa perimetru;
  • apmeklētāju uzskaitīšanas sistēmu izveide;
  • daļēja apgaismojuma izbūve;
  • informatīvo stendu izveide un atkritumu urnu uzstādīšana.

Saskaņā ar Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes izdoto dabu atļauju būvdarbu procesā bija nepieciešams veiktas izmaiņas būvprojektā, kā rezultātā pils mūri tiks izgaismoti ar prožektoriem, kas izvietoti uz zemes, nevis uz stabiem, tādējādi saglabājot pils mūru vēsturisko ainavu.

Veicot skrūvpāļu montāžas darbus skatu platformas izbūvei, tika konstatēts,  ka vietām skrūvpāļus projektā norādītajā dziļumā nav iespējams ieskrūvēt. Tāpēc bija nepieciešamas būvprojekta izmaiņas arī  atsegtā pagalma skatu platformas izbūves risinājumā, atkāpjoties no atsegtiem vēsturiskiem mūriem ap bruģi. Līdz ar to būvdarbu procesā bija nepieciešami vairāki tehnoloģiskie pārtraukumi un projekta īstenošanas termiņa pagarinājums.

foto

Ludzas pilsdrupu atsegto mūru konservācijas un pilskalna teritorijas labiekārtošanas darbi tiek īstenoti Eiropas reģionālās attīstības fonda specifiskā atbalsta mērķa 5.5.1. projekta “Rīteiropas vērtības” (Nr. 5.5.1.0/17/I/007) ietvaros. Projekta mērķis ir saglabāt un attīstīt nozīmīgu kultūras un dabas mantojumu Latgalē ar augstu simbolisko vērtību un devumu vietējās, nacionālās un eiropeiskās identitātes stiprināšanai, kā arī attīstīt ar to saistītos pakalpojumus ilgtspējīgai ekonomiskās izaugsmes veicināšanai reģionā. Ludzas novada pašvaldības sadarbības partneri projektā ir Augšdaugavas novada pašvaldība, Krāslavas novada pašvaldība un Preiļu novada pašvaldība, projekta vadošais partneris – Daugavpils valstspilsētas pašvaldība.