Atkritumu apsaimniekošana Vide
foto

Latvijā no 2024. gada 1. janvāra būs obligāta bioloģisko atkritumu šķirošana, kad papildu jau esošajiem atkritumu konteineriem būs pieejams vēl viens – ar apzīmējumu BIO atkritumi.

Saskaņā ar atkritumu apsaimniekošanas likumu, bioloģiskie atkritumi ir bioloģiski noārdāmi šāda veida atkritumi:

• dārzu vai parku atkritumi;
  • mājsaimniecību, restorānu, sabiedriskās ēdināšanas iestāžu un mazumtirdzniecības telpu pārtikas un virtuves atkritumi;
  • citi tiem pielīdzināmi pārtikas ražošanas atkritumi, piemēram, virtuves pārtikas atkritumi, dārzeņu un augļu atkritumi, tējas, kafijas biezumi, veci augi, puķes, nopļauta zāle, koka lapas, zariņi u.tml.

Privātmāju īpašnieki var izvēlēties veikt kompostēšanu, ko var veikt sava īpašuma teritorijā, īpaši tam atvēlētā vietā. Pašreiz ne likumdošana, ne pašvaldība neizvirza īpašus noteikumus kompostēšanas vietas ierīkošanai, taču īpašniekam jāspēj uzrādīt kompostēšanas vietu, ja to prasa pašvaldības atbildīgā persona.

• Personām, kas izvēlēsies veikt mājkompostēšanu, būs jāpaziņo par savu izvēli atkritumu apsaimniekotājam vai pašvaldībai. Informācija par paziņošanu sekos decembrī.

BIO konteinerā drīkst mest pārtikas atkritumus:

• Dārzeņus un augļus
  • Graudaugus un to produktus
  • Tējas un kafijas biezumus
  • riekstu čaulas un olu čaumalas
  • sieru, biezpienu
  • gaļu, zivis
  • sausas pārtikas atliekas

BIO konteinerā drīkst mest dārza atkritumus:

• lapas, nezāles
  • grieztus ziedus, puķes
  • pļautu zāli
  • koku zariņus līdz 2 cm diametrā, mulču

BIO konteinerā nedrīkst mest:

• tūjas
  • jebkāda veida un materiāla iepakojumu vai maisiņus
  • šķidros pārtikas atkritumus – pienu, kefīru, ievārījumu, jogurtu, eļļas un t.t.
  • mājdzīvnieku izkārnījumus un pakaišus
  • zemi, karstus pelnus, akmeņus, izdedžus, smiltis, grunti, kūdru, augsni
  • sadzīves atkritumus
  • jebkādus citus šķirotos atkritumus
  • medikamentus

BIO konteinerā nedrīkst mest polietilēna, plēves, papīra maisus un citus pārtikas iepakojumus!