Cienījamie Ludzas pilsētas iedzīvotāji!

Informējam, ka sākot ar 2024. gada 1. janvāri visā Latvijā sākās bioloģisko atkritumu dalītā vākšana.

Ko tas nozīme un ko tas dod?

Šķirot bioloģiski noārdāmos atkritumus ir tikpat svarīgi, kā dalīti no kopējiem atkritumiem vākt cita veida materiālus – iepakojumus, stikla taru, tekstilu un citus atkritumu veidus.

Atkritumu apsaimniekošanas likums nosaka, ka Bioloģiski noārdāmi atkritumi ir sausas pārtikas paliekas bez iepakojuma un zaļie atkritumi, kas efektīvi pārstrādājami biogāzē vai kompostā.

Kāpēc šķirot bioloģiskos atkritumus?

1.  BIO atkritumu apsaimniekošanas tarifs būs vismaz par 40 % zemāks nekā sadzīves atkritumu apsaimniekošanas tarifs;
  2. Rūpes par vidi. Pārstrādājot bioloģiskos atkritumus, tiek iegūta biogāze, kas  tiek izmantota elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošanai, vai arī komposts, kas var tikt izmantots lauksaimniecībā un apzaļumošanā.
  3. Veicot bioloģisko atkritumu šķirošanu, samazinās poligonā noglabājamo atkritumu apjoms, bet vairs nederīgā pārtika un tās atkritumi tiek pārvērsti noderīgos resursos.

Ko DRĪKST mest BIO konteinerā:

1. Dārzeņi un augļi (mizas, serdes)
  2. Olu čaumalas, siers, biezpiens
  3. Gaļa, zivs un citu dzīvnieku valsts izcelsmes pārtikas produkti
  4. Tējas un kafijas biezumi
  5. Griezti, novītuši ziedi
  6. Koku lapas un nelieli zari (~2cm diametrā un līdz 50cm garumā)
  7. Dārza augi, saknes, nezāles, stādi
  8. Nopļauta zāle

Ko NEDRĪKST mest BIO konteinerā:

1. Sadzīves atkritumus
  2. Pārtikas eļļas
  3. Šķidru pārtiku (pienu, zupu u.tml.)
  4. Vienreizējās lietošanas traukus
  5. Olu iepakojumu
  6. Izlietotas papīra salvetes, virtuves dvieļus
  7. Plastmasas, polietilēna maisus
  8. Higiēnas  preces (Nē - arī BIO autiņbiksītēm)
  9. Grunti, smilti, akmeņus
  10. Mājdzīvnieku pakaišus, izkārnījumus
  11. Lielgabarīta atkritumus
  12. Medicīnas un bīstamos atkritumus

BIO atkritumu šķirošana notiks brūnos konteineros. Lai uzstādītu šādu konteineru jums ir jāsazinās ar SIA “LUDZAS APSAIMNIEKOTĀJS”, rakstot uz sanitarais@ludzaps.lv vai zvanot uz +37165707336.

Mājsaimniecībās BIO konteinera vietā var izmantot kompostēšanu - ekonomisks un ekoloģisks atkritumu apsaimniekošanas veids, kuru gadsimtiem ilgi ir izmantojuši mūsu senči un to var arī turpināt izmantot. Šādā gadījumā Jums nav nepieciešams pieteikt savu BIO konteineri.

* Ilustrācijas avots: https://cleanr.lv/clean-r/aktualitates/clean-r-izaicina-ridziniekus-skirot-bio-atkritumus/