Pašvaldība
foto

Janvāris visā Latgalē tiek aizvadīts, atceroties Latvijas Neatkarības kara beigas un godinot kritušo karavīru piemiņu. Tieši Latgalē tika izcīnītas pēdējās cīņas. Pieminot Latvijas Neatkarības kara noslēguma – Latgales atbrīvošanas no lieliniekiem 104. gadadienu, aizvadīti piemiņas brīži Ludzas novadā – Ludzas pilsētas un Bozovas brāļu kapos. Izrādīt cieņu ieradās Ludzas novada pašvaldības vadība, kā arī pārstāvji no Valsts policijas, Robežsardzes un Zemessardzes 32. kājnieku bataljona.

Latgales atbrīvošana sākās 1920. gada 3. janvārī ar uzbrukumu Daugavpilij, kurā piedalījās arī Polijas armijas vienības. Tika atgūta Daugavpils un, turpinot virzību uz priekšu, panākta Sarkanās armijas atkāpšanās Rēzeknes virzienā. Kaujā, kas sākās 21. janvāra rītā, Rēzekne tika atbrīvota. 26. janvārī lielinieki tika padzīti no Ludzas, un līdz 31. janvārim Latvijas teritorija bija pilnībā atbrīvota no ienaidnieka spēkiem.

Atzīmējot Latgales atbrīvošanas 104. gadadienu, mēs saprotam – ja nebūtu šo cīņu, Latvijas Neatkarības kara, mēs nevarētu runāt par neatkarīgu Latviju.

Daugavpils, Krāslavas, Preiļu, Rušenicas, Viļānu, Rēzeknes, Ludzas, Zilupes un citu apdzīvoto vietu atbrīvošana iezīmē Latvijas armijas uzvaru ceļu. Ar izcīnīto uzvaru mēs apliecinājām gan paši sev, gan arī visai pasaulei, ka no sirds alkstam būt brīvi paši savā zemē un esam gatavi par to maksāt dzīvības cenu.

Foto: štāba virsseržants J. Gedušs, zemessardze Ņ. Ivanova

Latgales atbrīvošanas 104. gadadiena