Projektu aktualitātes
lv eu

Katrs no mums droši vien ir dzirdējis no vecāka gājuma cilvēkiem šo izdaudzināto frāzi: “Bet mūsu laikos…”. Dzīve norit tik strauji, ka nepaspēsi pamanīt, kad pats to saki bērniem un jauniešiem. Pēdējo 50 gadu laikā cilvēces ikdienā notikušas daudzas krasas pārmaiņas. Un, ja paskatāmies uz šodienas realitāti un uz dzīvi toreiz, šķiet, ka tās ir divas dažādas pasaules. Izmaiņas ietekmēja pilnīgi visas jomas – sākot ar kosmosa pētījumiem līdz veļas mazgāšanai, un izglītība ir tā sfēra, kuru tehnoloģijas skar vispirms.    

mācības
Attēlā: mācību stunda Ludzas pilsētas ģimnāzijā, kurā tiek izmantoti portatīvie datori ar touch screen funkciju (ar skārienjūtīgiem ekrāniem)

2017. gads kļuva par nopietnu pārmaiņu gadu Ludzas pilsētas ģimnāzijas 1. korpusa darbā. Ludzas novada pašvaldība iegādājās tik plašu informācijas tehnoloģiju un cita aprīkojuma klāstu, ka visu nav iespējams nosaukt. Visi zina, kas ir portatīvais dators un planšetes, bet ne katrs no mums ir dzirdējis par tādām lietām klasē, kā dokumentu kamera, PentaClass un balsošanas pultis. Ģimnāzija ir veikusi skolotāju aptaujas, un skolotāji atzīmējuši tieši dokumentu kameru lietderību. Šī kamera ir tāda ierīce, zem kuras skolotājs noliek grāmatu, un tās saturs atspoguļojas uz tāfeles. Ģimnāzijas klasēs ir ierīkota PentaClass sistēma – tā ir tāda sistēma, pateicoties kurai skolēns vairs nevar teikt: “Es nedzirdēju, ko teica skolotājs”. Tā ir audio sistēma ar bezvadu skolotāja mikrofonu, kuru izmantojot, skolotājs var sasniegt katru skolēnu, nepaaugstinot balsi. Vai skolēns tomēr sadzird un saprot teikto – tas jau ir cits stāsts.  

Balsošanas pultis ir tāds aprīkojums, ar kura palīdzību skolotājs var veidot testus ar vairākiem atbilžu variantiem, un skolēniem tikai paliek nospiest pareizo pogu.  

tāfele interakt
Attēlā: Interaktīvās tāfeles izmantošana bioloģijas stundā Ludzas pilsētas ģimnāzijā

Viss aprīkojums ir saslēgts vienotā sistēmā un atvieglo darbu skolotājiem.  

aprikojums

Ģimnāzijas bibliotēka pārtapa par Informācijas centru, kuru tagad izmanto radošām nodarbībām, konkursu organizēšanai, prāta spēlēm un tematiskajiem pasākumiem.  

info centrs
Attēlā: Skolēni darbojas ģimnāzijas bibliotēkā – informācijas centrā. Tas ir tagad.

Kā izskatījās bibliotēka pirms tam, skatieties nākamajā attēlā.

pirms
Attēlā: bibliotēka pirms remonta

Ģimnāzija ir arī saņēmusi jaunas mēbeles – tā saucamos ergonomiskos galdus un krēslus, t.i., tādus, kuri nodrošina ne tikai ērtumu, bet arī pareizu izvietošanu visām ķermeņa daļām. Galdi ir viegli, stabili un ļoti funkcionāli – tos var salikt darbam grupā. Kabineti, koridori tika izremontēti un kļuvuši piemērotāki mācībām un darbam. Kāds var teikt: “Mēs mācījāmies bez visādām gudrajām tehnoloģijām, un tāpat izmācījāmies. Priekš kam tērēt naudu uz šādām lietām?!” Bet  padomājiet – tagad mūsu ģimnāzijas bērniem ne tikai nav kauns par savu skolu – viņi var lepoties par to, ka tā ir viena no modernākajām skolām Latgalē. Aizbraucot mācīties lielpilsētās, viņi varēs parādīt, ka prot strādāt ar modernām tehnoloģijām vienā līmenī vai labāk par citu novadu skolēniem.  

Kas vēl ir svarīgi – aprīkojums nav iegādāts bezjēdzīgi, tas tiek aktīvi izmantots, un lietotājiem tas patīk.   

kimijas materiali
Attēlā: tā agrāk bija salikti ķīmijas materiāli.

Kā izskatās ķīmijas kabinets tagad – nākamajā bildē.

kabineti
Attēlā: Ķīmijas un mājturības kabineti ģimnāzijā

Tas viss nebūtu iespējams bez papildus finansējuma, kuru Ludzas novada pašvaldība saņēma no Eiropas Savienības, bet konkrētāk – no Eiropas Reģionālās attīstības fonda. Kopā informācijas tehnoloģiju aprīkojums izmaksāja 377 808.66 eiro, un mēbeļu iegādes izmaksas – 186 159.31 eiro.  

Projekta nosaukums, pateicoties kuram tika iegādāts aprīkojums, ir “Ludzas vispārējās izglītības iestāžu mācību vides modernizācija” (Nr. 8.1.2.0/17/I/003)  

Rakstu sagatavoja Ludzas novada pašvaldības projektu vadītāja Viola Andruščenko, un tas ir tapis sadarbībā ar šī projekta vadītāju Ilonu Mekšu un Ludzas pilsētas ģimnāzijas direktores vietniece informātikas jomā Viju Zavadsku, kurai īpašs paldies par fotogrāfijām.