Projektu aktualitātes Karjeras atbalsts
foto

Projekta "KODS: L.A.U.K.I.-2" (īsteno Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Mūžizglītības centrs kopā ar Britu padomes (British Council Latvia) pārstāvniecību Latvijā atbalstu) ietvaros Ludzas 2. vidusskolas komanda kopā ar LBTU Malnavas koledžas jauniešiem ir piedalījusies vairākās aktivitātēs.

8. februārī apmeklējām Latvijas valsts mežu čiekurkalti Jaunkalsnavā, kur iepazināmies ar visu darba procesu, sākot no čiekuru ievākšanas, sēklu apstrādes līdz sēklu uzglabāšanai aukstuma kamerās. Aplūkojām priežu, egļu un melnalkšņu sēklu apstrādes sistēmu.

Kalsnavas arborētumā aug tūkstoš koku, krūmu un liānu sugas, kuras šeit ir ieradušās no dažādām pasaules vietām, tāpēc katrā gadalaikā šeit var atrast kaut ko skaistu un neredzētu – sniegpārsliņu koks, tulpju koks, čūskegle, peoniju dārzs.

28. februārī Malnavas koledžā notika seminārs “Runas prasmes”, kuru vadīja Jūlija Vasiļjeva, komercdiplomātijas maģistre. Seminārā piedalījās arī jaunieši no Daugavpils Valsts ģimnāzijas un Daugavpils Zinātņu vidusskolas.

Lektore iepazīstināja ar dažādiem praktiskiem vingrinājumiem, kā pārvarēt stresu un bailes, kad ir jāuzstājas publiski. Apguvām dažādus elpošanas vingrinājumus, iepazināmies ar  runas struktūru, kā izveidot kontaktu ar auditoriju, kādai jābūt balsij un stājai, trenējāmies izveidot publisko runu un arī uzstāties. Interesants uzdevums bija, kad pārbaudījām savas klausīšanās prasmes, saņēmām arī ieteikumus šo prasmju uzlabošanai. Iegūtās zināšanas ir ļoti vērtīgas.

7. martā kopā ar Malnavas koledžas komandu devāmies uz SIA Verems, lai iepazītos ar kokapstrādes nozari, par kuru mums pastāstīja Rolands Piļka. Uzzinājām, kas ir intensīvā mežsaimniecība, kā notiek mežu atjaunošana, kāpēc neizgriež visus kokus kādā nogabalā, bet ir jāatstāj arī bioloģiskie koki. Jaunieši iesaistījās diskusijā, kuru koku sugu var ātrāk izaudzēt un no kuras būs lielāka peļņa. Noskaidrojām, ka Latvija ir ceturtā mežainākā valsts. Interesanti, ka Rīgā ir betulīna laboratorija, kurā no bērza mizas tiek iegūts pulveris, kuru var izmantot pārtikā, kosmētikā, farmācijā un citur.

Devāmies uz kokapstrādes rūpnīcu, lai iepazītos ar darba procesu no baļķa līdz gatavam saplāksnim. Redzējām kā baļķis top par plānu, diezgan trauslu plāksni, kas tiek žāvēta, kā tiek šķirota, sapresēta, līdz kļūst par lietderīgu saplāksni ar daudzveidīgu pielietojumu. Aplūkojām arī kokskaidu brikešu fasēšanu un ietīšanu plēvē. Patīkami, ka nekas nepaliek pāri, bet viss tiek pārstrādāts.

Paldies visiem par jauniešu izglītošanā veltīto laiku!