Sabiedrība Būvvalde Noderīgi Pašvaldība
foto

Ludzas vecpilsētas centrā, kas ir valsts nozīmes pilsētbūvniecības piemineklis, sabiedrībā pēdējā laikā vērojams sašutums par kādu īpašumu Tālavijas ielā 12, Ludzā, kur uzņēmējs nodarbojas ar kapu pieminekļu tirgošanu. Īpašums ir iežogots ar caurredzamu sieta žogu, kas, pēc iedzīvotāju domām, būtiski bojā vēsturiskās pilsētas ainavu un kopējo pilsētas tēlu. Skats no stāvlaukuma Latgales ielā atklāj uzņēmuma teritoriju, kur caurredzamais žogs ļauj brīvi saskatīt pieminekļu tirdzniecības vietu, kas neatbilst vēsturiskās pilsētvides noskaņai un rada krasu disonansi ar senatnīgo apkārtni. Vairāki iedzīvotāji jau ir pauduši neizpratni un kritiku, pārmetot pašvaldībai bezdarbību šajā jautājumā. Tomēr, kā norāda Ludzas novada būvvalde, situācija nebūt nav ignorēta.

Konkrētā teritorija ilgus gadus nebija sakopta, taču jauns uzņēmējs sakopis gan teritoriju, gan ēku, kas noteikti vērtējams pozitīvi. Esošais sieta žogs ir saskaņots Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldē (NKMP) kā pagaidu žogs uz būvniecības laiku. Vēršam uzmanību, ka NKMP ir atbildīgā iestāde pieminekļu aizsardzības jautājumos un ir tiesīga skaņot atkāpes vai izvirzīt papildus prasības, vērtējot situāciju individuāli. Ludzas novada pašvaldība vēlas atgādināt, ka, pamatojoties uz likumdošanu, kultūras pieminekļi konservējami, restaurējami un remontējami tikai ar Pārvaldes rakstveida atļauju un tās kontrolē. Ludzas novada būvvalde sazinājās ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi par nepieciešamību nodrošināt atbilstību vēsturiskā centra prasībām augstākminētajā adresē.

Saskaņā ar Ludzas teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumiem (TIAN) žogiem – to formai, materiālam, krāsai un izvietojumam ir jāatbilst vēsturiskajai videi, un ielas frontē tie nedrīkst būt caurredzami, no metāla, stiepļu pinuma vai citiem laikmetam neatbilstošiem materiāliem.

Būvvalde jau sen pievērsusi uzmanību jautājumam, kas attiecas uz Ludzas vecpilsētā uzstādītiem žogiem, kas neatbilst noteiktajiem normatīviem. Daļai no iedzīvotājiem jau bija nosūtītas brīdinājuma vērstules un daži žogi tika nomainīti.

Lai gan 2021. gadā spēkā stājušies grozījumi žogu būvnoteikumos, kuri paredz, ka žoga būvdarbiem nav nepieciešama būvniecības ieceres dokumentācijas saskaņošana, taču žogu būvniecības prasību, kas ir atrunātas TIAN, ievērošana ir obligāta un vecpilsētā papildus tam žoga vizuālais risinājums, (materiāls, krāsas u.c) un izvietojuma shēma jāiesniedz Pārvaldei uz izskatīšanu. Šie dokumenti jānosūta elektroniski vai pa pastu, un tikai pēc pozitīva atzinuma žoga būvniecība ir atļauta. TIAN neatbilstoši žogi, un vecpilsētas gadījumā tie, kas uzstādīti bez saskaņošanas, tiek uzskatīti par patvaļīgi uzbūvētiem, un to īpašniekiem var nākties mainīt žogu, sedzot ar to saistītās izmaksas.

Ludzas vecpilsēta nav tikai dzīvesvieta – tā ir kultūras mantojums, kas caur katru detaļu – jumtu, logu un, jā, arī žogu – stāsta stāstu par pilsētas vēsturi un tās identitāti. Tādējādi, pašvaldība aicina iedzīvotājus uzsākot būvniecības vai labiekārtošanas darbus pārliecināties, ka izvēlētais risinājums saskan ne tikai ar likumu, bet arī ar pilsētas vizuālo tēlu. Ludzas novada pašvaldība atgādina, ka Ludzas pilsētas tēls nav tikai pašvaldības atbildība, bet kopīgs sabiedrības darbs. Un žogs, lai arī šķiet tik ikdienišķs, var kļūt par robežu starp cieņu pret vēsturi un vienaldzību pret vidi, kurā dzīvojam.